Назад
img

Довідка переселенця

від 800 грн
від 1 дня
Ви також можете замовити консультацію за телефонами або месенджерами:
Яна Юріївна
ЩО ТАКЕ ДОВІДКА ВПО ТА ХТО МОЖЕ ОТРИМАТИ СТАТУС ПЕРЕСЕЛЕНЦЯ

Довідка внутрішньо переміщеної особи (довідка ВПО) – документ, що підтверджує факт вимушеного переселення особи з території тимчасово окупованого Криму чи зони проведення АТО, а від 24.02.2022 і з територій, на яких ведуться активні бойові дії в зв’язку з відкритою військовою агресією росії проти України. Довідка переселенця не є зміною прописки особи та згідно законодавства отримати її можуть лише особи, що переїхали з відповідної території в 2014 році (чи пізніше) по причині АТО, окупації та бойовими діями. Таким чином, довідка ВПО є фіксацією факту переміщення осіб (в першу чергу громадян України) по території України під час військових дій, а також фіксацією місця перебування особи в конкретній адміністративно-територіальний одиниці і за конкретною адресою. 

Отже, хто міг отримати довідку переселенця до 24 лютого 2022 року:
- громадяни України, зареєстровані в Криму чи зоні проведення  АТО до 2014 року і до сьогодні

- іноземці, що мають посвідку на проживання в Україні та зареєстровані в Криму чи зоні АТО до 2014 року і до сьогодні

- особи, що не мають реєстрації в зоні АТО чи Криму, проте на квітень-травень 2014 року перебували на відповідній території та мають документальне підтвердження  такого перебування.

Хто може отримати довідку ВПО сьогодні:

  • всі громадяни України та іноземці, які мають зареєстроване місце проживання на територіях, на яких ведуться активні бойові дії, або ж особи, які проживали на таких територіях без реєстрації, проте мають документальне підтвердження свого проживання там.

Перелік територій, жителі яких можуть отримаи статус переселенця на сьогодні великий і динамічно змінюється. На сьогодні це: Донецька, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Харківська, Херсонська області. Перелік конкретних населених пунктів цих областей, затверджено наказом Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

КОМУ ПОТРІБНО ОТРИМАТИ ДОВІДКУ ВПО

Довідка переселенця не є зміною прописки особи, не є «тимчасовою реєстрацією» і нічим подібним. Довідка ВПО підтверджує сам факт переміщення особи з окупованого Криму та зон проведення АТО Донецької та Луганської областей, зон проведення активних бойових дій на підконтрольну Україні територію. Також довідка переселенця фіксує місце (адресу), куди особа переїхала, що дає змогу проводити облік вимушених переселенців та призначати їм адресні допомоги по переміщенню. Що ж стосується питання, чи потрібно отримувати довідку переселенця, то тут все індивідуально. Проте можна виділити деякі типові ситуації, в яких потребують довідку ВПО як обов’язковий документ:

  • Відкриття рахунків в українських банках (згідно нових розпоряджень НБУ довідка переселенця підтверджує статус «резидента» України щодо банківських операцій)
  • Влаштування дітей до шкіл до дошкільних закладів (наразі прийом до середньоосвітніх  та дошкільних закладів освіти проходить за місцем реєстрації чи по довідці ВПО)
  • Участь у державних програмах «Доступне житло»
  • Перереєстрація ФОПів на підконтрольну територію
  • Отримання кредитів
  • Оформлення пенсій для переселенців
  • Отримання адресної допомоги по переселенню
  • Постановка на військових облік при зміні місця реєстрації (для чоловіків)
  • Віднедавна - отримання допомоги від ООН, ЮНІСЕФ та інших гуманітарних організацій

Що робити, якщо не дають довідку переселенця

Часто виникають ситуації, коли органи соціального забезпечення, які уповноважені на видачу довідки переселенця не видають довідку ВПО. Найчастіше такі випадки стаються, коли особа не відповідає всім критеріям переселенця, тобто не може підтвердити факт свого проживання на території Криму чи зони АТО на 2014 рік. У випадку, якщо жодних підтверджуючих документів Ви не маєте, Ви можете просити видати Вам довідку довільного зразка, в якій вказано, що Ви не є вимушеним переселенцем. Так само, відмовити в отриманні довідки переселенця можуть у разі наявності у Вас у власності житла на підконтрольній території. Хоча дану відмову Ви можете оскаржувати в адміністративному чи судовому порядку, оскільки наявність житла є перешкодою для отримання адресної допомоги, але ніяк не впливає на право особи отримати статус внутрішньо переміщеної особи.

ДОВІДКА ВПО ТА ДОПОМОГА ПЕРЕСЕЛЕНЦЯМ

Одразу при оформленні довідки переселенця або ж після її отримання Ви можете звернутись до органів соціального захисту населення для написання заяви на отримання грошової допомоги від держави по переселенню. Розмір такої грошової допомоги на сьогодні складає 2000 грн (3000 грн для дітей та інвалідів). Отримання грошової допомоги є неможливим у разі переїзду особи за кордон.

Якщо в нашому матеріалі Ви не знайшли відповіді на своє питання чи хочете отримати більш детальну консультацію, юристи ЮО «ЕНВОЛТ» з радістю нададуть Вам всю інформацію!

 

Необхідні документи
# Документ Надає клієнт Готуємо ми
1

Паспорт громадянина України (паспорт громадянина має бути діючим, з вклеєними по віку фотокартками. Якщо це паспорт у вигляді айді картки, до нього обов’язково має бути додаток про прописку)

Надає клієнт
2

Ідентифікаційний код (для осіб, що не мають ІПН та не мають відмітки про використання серії та номеру паспорта взамін ІПН, в довідку переселенця вноситься відмітка про відмову від ІПН)

Надає клієнт
3

Підтвердження місцезнаходження на окупованих територіях чи на територіях, на яких ідуть бойові дії (таким підтвердженням слугує реєстрація в паспорті, домова книга, довідка про прописку. Обов’язковою умовою є наявність українських печаток на таких документах)

Надає клієнт
4

Свідоцтво про народження (надається особами, що не досягли 14-річного віку. Крім того, діти можуть отримати довідку переселенця тільки разом з батьками)

Надає клієнт
5

Заява

Готуємо ми
img
Податкове право
Ідентифікаційний код
img
Персональні документи
Оформлення паспорта вперше
img
Персональні документи
Вклеювання фото до паспорта

 

Чи складно отримати довідку ВПО

Процес отримання довідки ВПО (внутрішньо переміщеної особи) включає кілька етапів. Ось основні кроки, які потрібно пройти:

Підготовка документів:

  • Паспорт або інший документ, що посвідчує особу.
  • Документ, що підтверджує факт переміщення (наприклад, довідка про тимчасову реєстрацію).
  • Заява про взяття на облік як ВПО.

Звернення до уповноважених органів:

  • Завітайте до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або іншого органу, уповноваженого на видачу довідок ВПО.
  • Подайте заяву та необхідні документи.

Очікування розгляду:

  • Зазвичай розгляд заяви займає від кількох днів до кількох тижнів.

Отримання довідки:

  • Після позитивного рішення ви отримаєте довідку про взяття на облік як ВПО.

Що дає довідка переселенця

Довідка переселенця надає такі переваги:

Фінансова допомога:

  • Щомісячні виплати на покриття витрат на проживання.
  • Можливість отримання субсидій на оплату комунальних послуг.

Право на пільги:

  • Безкоштовне медичне обслуговування.
  • Пільговий вступ до навчальних закладів.

Захист трудових прав:

  • Підтримка під час працевлаштування.
  • Право на додаткові вихідні та відпустку.

Доступ до програм підтримки:

  • Участь у програмах соціальної адаптації.
  • Отримання гуманітарної допомоги.

Термін дії довідки переселенця

Довідка ВПО має термін дії, який визначається органом, що видав документ. Зазвичай:

Довідка видається на один рік із можливістю продовження.

Продовження можливе на підставі заяви та перевірки актуальності інформації про ваш статус ВПО.

Довідка про взяття на облік ВПО

Наша компанія Enwolt спеціалізується на наданні допомоги в оформленні довідок ВПО. Ми пропонуємо:

  • Консультації зі збору та підготовки необхідних документів.
  • Професійну підтримку на всіх етапах подання заяви.
  • Швидке і якісне оформлення довідок, що підтверджують статус ВПО.

Звертайтеся до нас для отримання кваліфікованої допомоги в питаннях, пов'язаних з видачею довідок переселенцям і термінами дії довідок ВПО.