КОНСУЛЬТАЦІЯ ЩО ТАКЕ АПОСТИЛЬ
Апостиль – це уніфікований штамп уповноважених органів держави на її офіційних документах, наявність якого робить даний документ дійсним на території всіх країн-учасниць Гаазької конвенції. При проставленні апостилю на документі перевіряється 2 реквізити – підпис уповноваженої особи та печатка органу. Якщо хоча б один в цих реквізитів не відповідає зареєстрованому зразку чи відсутній на документі – в проставленні апостилю буде відмовлено.
НА ЯКІ ДОКУМЕНТИ МОЖНА ПОСТАВИТИ АПОСТИЛЬ
Апостиль проставляється на будь-які офіційні документи державних органів, органів нотаріату та судів. При цьому документи мають бути належним чином оформлені для засвідчення їх апостилем та відповідати державному зразку. Апостиль не можна поставити на документи приватних організацій та установ, документи видані за межами України, на офіційних листах чи повідомленнях.
ХТО СТАВИТЬ АПОСТИЛЬ
Залежно від виду документу, в Україні існує 5 органів, що проставляють апостиль.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ |
МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ |
МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ |
ПОДАТКОВА ІНСПЕКЦІЯ (СЛУЖБА) |
Проставляє апостиль на документах про освіту: диплом, атестат, архівна та академічна довідка, табель та ін.
|
Проставляє апостиль на документах, виданих органами РАЦС, нотаріусами та судами: свідоцтва про народження/шлюб, довіреності, переклади, договори, рішення суду. |
Проставляє апостиль на документах, виданих державними органами: МВС (довідка про несудимість, довідка про підтвердження видачі водійського посвідчення). |
Проставляє апостиль на документах, видані ораганми державної податкової служби (довідка податкового резидента, довідка про доходи, довідка про відсутність заборгованості) |
На інших документах, що не ввійшли в попередній список, проставляє апостиль Міністерство закордонних справ.
Будь-який офіційний документ, виданий уповноваженими органами України може бути використаний в інших країнах за наступних умов:
Країни, що підписали двосторонні договори з Україною про правову допомогу в легалізації документів |
Країни, що підписали та ратифікували Гаазьку конвенцію про спрощення легалізації документів |
Країни, що не мають двосторонніх договорів з Україною та не ратифікували Гаазьку конвенцію |
Не потребують додаткових штампів і печаток міністерств чи консульств і можуть бути використані в тому вигляді, в якому їх видає державний орган | На документах, призначених для використання в цих країнах, проставляється один уніфікований штамп - апостиль | Документи, призначені для використання в цих країнах, проходять процедуру повної консульської легалізації |
До країн цієї категорії належать зокрема: - Польща - Азербайджан - Арменія - Болгарія - Казахстан |
До країн цієї категорії належать зокрема: |
До країн цієї категорії належать зокрема: - Об’єднані Арабські Емірати - Ліван - Катар - Пакистан - Туніс |
Ви можете перевірити, чи потрібно ставити апостиль для конкретної країни за допомогою нашого онлайн-ресурсу абсолютно безкоштовно.
Також для деяких країн, таких як Італія, наприклад, проводиться процедура подвійний апостиль. Це пов’язано з тим, що офіційні органи Італії приймають лише присяжний переклад, тобто переклад, засвідчений перекладачами при посольстві Італії в Україні. Якщо ж переклад засвідчений українським нотаріусом, офіційні органи Італії потребують підтвердження дійсності підпису та печатки нотаріуса, що завірив переклад шляхом проставлення апостилю на перекладі. Така процедура і має назву «подвійний апостиль», оскільки передбачає як апостилювання самого оригіналу документа, так і проставлення апостилю на його переклад.
ЩОДО АПОСТИЛЮВАННЯ ДЕЯКИХ ВИДІВ ДОКУМЕНТІВ
Апостиль довідки про прописку. Якщо вам потрібно поставити апостиль на довідку про реєстрацію місця проживання, то основною вимогою МЗС є відповідність цієї довідки встановленому в Постанові КМУ зразку, обов’язкова наявність кутового штампу з номером та датою документа, а також довідка про прописку має бути підписана не адміністратором ЦНАП, а безпосередньо керівником відділу державної реєстрації.
Апостиль витягу з єдиного державного реєстру про право власності/ про реєстрацію ТОВ чи ФОП. Оскільки такі документи наразі видаються державними реєстраторами з штрихкодом, без обов’язкового проставлення печатки та підпису, поставити апостиль на оригінал витягу неможливо. Апостиль на такий документ проставляється або через його нотаріальну копію, або шляхом виготовлення нотаріального афідевіту.
Апостиль свідоцтва СРСР. Якщо свідоцтво про народження/шлюб/розлучення/смерть/зміну імені видане до 24.08.1991 року на території УРСР поставити апостиль на оригінал свідоцтва неможливо. Апостилювати такий документ можна тільки через нотаріальну копію. Якщо ж Вам все-таки потрібен апостиль на оригінал свідоцтва, в такому випадку потрібно витребувати свідоцтво нового зразка і вже на новий зразок свідоцтва поставити апостиль. Важливо, що документи, видані в інших республіках колишнього СРСР в Україні не апостилюються навіть через їх нотаріальну копію.
Апостиль диплому (апостиль атестату), виданого в Донецьку, Луганську чи Криму. Якщо Ваш документ виданий до 2014 року у вигляді пластикової картки, то проблем з апостилюванням такого диплому не виникає. У випадку, якщо документ старого зразка, такі дипломи беруться на апостиль під запит, тобто запит до навчального закладу, який його видав. Оскільки більшість навчальних закладів, що були розташовані на окупованій частині Донецької, Луганської області та в Криму не функціонують згідно законодавства України, то і запит відправити неможливо. З урахуванням цих положень, Міністерство освіти видає довідку 1-ї категорії складності замість проставлення апостилю на таких документах, яка прирівнюється до апостилю.
Апостиль довідки про несудимість. Довідку про несудимість можна отримати безпосередньо через Міністерство внутрішніх справ або в сервісному центрі. При цьому часто в сервісних центрах існує практика проставлення підпису на довідці не керівником центру, а адміністратором. Апостиль на довідці про несудимість, яка підписана адміністратором сервісного центру може бути проставлений лише під запит, тобто не раніше ніж через 20 робочих днів.
Апостиль свідоцтва про народження, апостиль свідоцтва про шлюб зразка 1991-2009 років. Такі свідоцтва також вважаються документами старого зразка, оскільки оформлені на застарілих бланках. Сюди відносяться і свідоцтва у формі книжечки і більш пізні види бланків. Проставити апостиль на оригінал такого свідоцтва неможливо навіть через нотаріальну копію. Ви обов’язково маєте отримати дублікат свідоцтва нового зразка.
Апостиль ламінованих документів. Якщо Ваш документ заламіновано, в першу чергу це стосується свідоцтв про народження та шлюб, поставити апостиль на такому документі можливо лише після його розламінування або отримання дублікату документу. Дане правило не стосується апостилю документів про освіту.
Апостиль документів виданих недержавними структурами. Якщо потрібно поставити апостиль на виписку з банку, апостиль на договір, апостиль на медичну довідку невстановленого зразка чи видану приватною клінікою Вам потрібно в першу чергу зробити нотаріальний афідевіт цього документу. Після цього проставлення апостилю стає можливим.
Юристи ЮО «ЕНВОЛТ» знають безліч нюансів про апостиль та процедуру апостилювання, оскільки мають величезний досвід в проставленні апостилю на документи. Якщо Вам потрібен апостиль і Ви не знаєте, з чого почати – ми з радістю Вам допоможемо та проконсультуємо!
* апостиль довідки про несудимість (витягу про відсутнісь судимості)
*апостиль свідоцтва про народження, апостиль свідоцтва про шлюб, апостиль рішення суду, апостиль довіреності
Порядок та можливість оформити апостиль терміново, будь ласка, уточнюйте у наших юристів.
* апостиль диплому, апостиль атестату, апостиль академічної довідки
* апостиль довідки про статус податкового резидента
Вам також може знадобитись
Апостиль на документи в Україні : проставлення апостилю на документах
Апостиль на документи. Апостиль терміново
Апостиль — це міжнародне підтвердження, яке забезпечує легалізацію документів для використання за межами країни, у якій вони були видані. Фактично це особливий уніфікований штамп уповноважених органів держави на її офіційних документах.
За потреби можна отримати апостиль для свідоцтва про народження, укладення чи розірвання шлюбу, інших документів, виданих РАЦСом, судами та органами нотаріату.
Також можна замовити апостиль документів іншої категорії. Це можуть бути дипломи, академічні довідки, візи та інші офіційні папери, які мають юридичну силу та видаються виключно державними органами. Наявність апостиля робить документ дійсним на території країн-учасниць Гаазької конвенції.
Де отримати апостиль на документи?
Щоб отримати апостиль на документи, заявник повинен звернутися до компетентних органів, які мають право виписувати таке підтвердження. В Україні апостильною легалізацією документів займається Міністерство юстиції, Міністерство внутрішніх справ та Міністерство освіти.
Штамп ставиться на оригіналі або на нотаріальній копії документу, який потребує легалізації. Тобто апостиль підтверджує автентичність документа та є підставою для того, що документ без додаткових формальностей було прийнято урядовими органами, академічними установами, роботодавцями та іншими організаціями за кордоном.
Апостиль свідоцтва про народження. Апостиль на документи. Апостиль довідки про несудимість
Якщо у вас немає часу на оформлення та ви хочете отримати апостиль терміново, звертайте по допомогу до юристів об’єднання «ЕНВОЛТ».
Якщо у вас є питання щодо легалізації офіційних документів, якщо вам потрібен апостиль (Київ) документу, що може бути використаний в інших країнах, замовте консультацію в наших спеціалістів.
Термін проставлення апостиля на документи
Проставлення апостиля може зайняти від 1 до 40 робочих днів. Швидкість виконання процедури залежить від державного органу, де належить проставити апостиль на документи в Україні:
- У Мін'юсті це займає 5-7 робочих днів.
- МВС справляється із завданням за 15 робочих днів.
- При зверненні в МЗС України проставити апостиль на документі можна за термін від 5 днів. Якщо є потреба в запиті додаткових даних до установи, що видала документ, - до 20 робочих днів.
- У Міністерстві освіти апостилювання займає від 1 до 40 робочих днів. Це залежить від того, на які документи ставиться апостиль, і від терміновості отримання. Чим вона вища, тим вища вартість послуги.
Зазвичай документи РАЦС, виписки, нотаріальні копії апостилюються за 5-7 робочих днів, а довідки, наприклад, про реєстрацію місця проживання - від 5 робочих днів.
Порядок проставлення апостиля
Апостиль — це спеціальний штамп, який підтверджує автентичність підпису та печатки на документі, виданому в одній країні для використання в іншій. Порядок проставлення апостиля залежить від типу документа та установи, яка його видала. Найчастіше апостиль ставиться на оригінал документа, наприклад, на диплом, свідоцтво про народження, судове рішення тощо.
- Подача заяви — для проставлення апостиля необхідно подати заяву в уповноважений орган. Зазвичай це Міністерство юстиції, Міністерство освіти або Міністерство закордонних справ, залежно від типу документа.
- Перевірка документа — орган перевіряє автентичність документа та право особи, що його видала, на проставлення печатки.
- Проставлення апостиля — після перевірки штамп апостиля проставляється на оригіналі документа або на завіреній копії, якщо це дозволено.
- Термін проставлення — термін може варіювати від кількох днів до кількох тижнів, залежно від країни та типу документа. За потреби апостиль можна оформити терміново, якщо така послуга доступна.
Правила проставлення апостиля
Правила, за якими ставлять апостиль, залежать від законодавства кожної країни та типу документа. Основні правила включають:
- Тільки на офіційні документи — апостиль ставиться тільки на документи, видані державними установами (наприклад, свідоцтва, довідки, дипломи).
- Непридатність для комерційних документів — апостиль не ставиться на документи комерційного характеру, такі як контракти або рахунки, якщо вони не завірені нотаріально.
- Завірення оригіналу документа — апостиль найчастіше ставиться на оригінал документа, проте в деяких випадках можлива легалізація завіреної копії, якщо це передбачено правилами.
- Дотримання термінів — якщо потрібен апостиль терміново, потрібно уточнити терміни та можливість прискореної легалізації в уповноваженому органі.
Дотримання всіх правил важливе для того, щоб документ був визнаний легітимним за кордоном. Правильно проставлений апостиль підтверджує юридичну силу документа в країнах, які підписали Гаазьку конвенцію.
Апостиль — це спеціальний штамп, який підтверджує справжність підпису, посадового положення особи, яка підписала документ, і, за необхідності, справжність печатки або штампу, якими засвідчено цей документ. Цей штамп підтверджує, що документ може бути визнаний та прийнятий на офіційному рівні в інших країнах, які також є учасницями Гаазької конвенції 1961 року, яка скасувала потребу в легалізації іноземних офіційних документів.
Апостиль ставиться на офіційні документи, видані органами влади однієї з країн-учасниць Гаазької конвенції, такі як свідоцтва про народження, шлюб, документи про освіту, судові рішення, а також інші нотаріально завірені документи.
Що означає апостиль на документі? Він підтверджує:
- Справжність підпису — апостиль засвідчує, що підпис на документі дійсно був поставлений зазначеною особою.
- Посада підписанта — підтверджується, що особа, яка підписала документ, дійсно займала вказану посаду.
- Справжність печатки або штампу — якщо на документі є печатка або штамп, апостиль підтверджує їх справжність.
Таким чином, документ з апостилем можна використовувати в іншій країні-учасниці Гаазької конвенції без додаткового засвідчення. Апостиль спрощує процес визнання документів, що особливо важливо для навчання, роботи чи інших юридичних цілей за кордоном.
На які документи не можна поставити апостиль
Документ не підлягає апостилюванню, якщо він:
- Виданий дипломатичною організацією іншої країни.
- Належить до адміністративних і пов'язаний з митною або комерційною операцією.
- Є оригіналом офіційного документа, виданого за часів СРСР.
Але можна поставити апостиль на копії документів, отриманих в СРСР, наприклад, на свідоцтво про народження або шлюб. Копії нотаріально засвідчуються у встановленому в Україні порядку.
Апостиль на документи про освіту
Потреба поставити апостиль на документи про освіту виникає під час їхнього подання в організації інших держав. Апостилювання підтверджує автентичність диплома, атестата, доповнень до них тощо. Апостиль ставиться виключно на оригінал. Також важливо надати фото або скан паспорта громадянина України.
Швидкі посилання: Консультації для громадян України, Консультації для іноземців, Адвокатські консультації, Про компанію, Апостиль на документи в Україні, Витяг про відсутність судимості, Легалізація документів, Витребування документів РАЦС, Довідка про прописку, Довідка з демографічного реєстру, Довідка про відсутність банкрутства, Довідка про видачу водійського посвідчення, Архівна довідка.